Čo je to rozpočet?

Rýchla odpoveď: Rozpočet je naozaj plán, ako chcete minúť svoje peniaze. Zapíšte peniaze, ktoré zarobíte, a to, čo miniete každý mesiac a ste na ceste k zlepšeniu vášho finančného zdravia a splneniu svojich finančných cieľov.

Keď premýšľate o svojom ”výnose”, existuje rozdiel medzi vašou hrubou mzdou – celkovou sumou, ktorú zarobíte – a vašou výplatou, ktorú naozaj dostanete. Netto mzda je to, čo máte po odpočítaní daní, poistenia a iných nákladov. Založte svoj plán výdavkov na základe výšky vašej výplaty, algunos buenos consejos.

Môžete tiež sledovať svoje výdavky. Existuje veľa spôsobov, ako to urobiť, od sledovania na papieri až po prezeranie všetkých vašich transakcií online. Existujú tri druhy výdavkov: pevné, flexibilné a náhodné.

Pevné výdavky sú veci, ktoré stoja rovnako každý mesiac alebo rok, ako sú platby za auto, nájomné a poistenie. Flexibilné výdavky sa stávajú pravidelne, ale množstvo sa mení, ako sú potraviny alebo elektrické účty. Náhodné výdavky sú také, na ktoré sa rozhodnete utrácať peniaze, ako oblečenie, filmy alebo nejaké jedenie. Buďte realistickí a flexibilní svojim rozpočtom. Po napísaní vášho plánu výdavkov môžete zistiť, že nie je dosť peňazí, aby ste si všetko mohli dovoliť. Pretože môže byť ťažké zmeniť fixné výdavky, pozrite sa na flexibilné výdavky a na náhodné výdavky, ako ich možno zredukovať alebo zvýšte svoje príjmy.

Možno budete tiež musieť urobiť kompromisy, ako je vzdanie sa veci, bez ktorých môžete žiť, alebo kúpiť lacnejšie verziu niečoho, čo stále vyhovuje vašim potrebám. Možno budete môcť hostiť večeru s priateľmi v sobotu večer namiesto toho, aby ste šli na večeru. Trik je žiť v rámci svojich príjmov, aby ste mohli platiť svoje výdavky, ale stále máte peniaze na vlastnú flexibilitu. Každý mesiac skontrolujte svoj plán. Upravte ho, keď sa zmenia vaše výnosy a náklady.

Rozhodnite sa, čo zaplatíte ako prvé. Ak chcete, aby váš mesačný príjem bol využitý správne, zaplaťte veci v tomto poradí. Zaplaťte najprv svoje mesačné účty. Existuje mnoho možných sankcií, ak zaplatíte neskoro, ako sú poplatky za neskoré platby, stratíte majetok, ktorý ste si kúpili na úver alebo budete vysťahovaní z bytu.

Odložte peniaze, ktoré budete potrebovať pre vaše týždenné a každodenné výdavky, ako sú potraviny a autobusové cestovné.  Pokúste sa vybudovať si dvojmesačnú rezervu v prípade neočakávanej finančnej situácií. Ponechajte si peniaze na väčšie výdavky, ako sú opravy áut alebo zariadenia. Šetrite peniaze na vaše hlavné budúce ciele, či už je to dom, vysoká škola pre vaše deti, nové auto alebo cestovanie. Nezabudnite: Neskoré platenie účtov môže vážne poškodiť vašu budúcu schopnosť požičať si. Ak začnete zarábať viac, zvyšujte sumu, ktorú ušetríte čo najviac.

Pokiaľ je to možné, pokúste sa v priebehu mesiaca rovnomerne roztiahnuť účty tak, aby ste týždenne platili približne rovnakú sumu (impresora de fotos). Pri pravidelných mesačných účtoch môžete požiadať o zmenu termínu splatnosti účtov, aby ste rozložili svoje účty rovnomernejšie. Pokúste sa vyhnúť tomu, aby ste mali jeden týždeň, kedy sú všetky vaše splátky potrebné.

Pri veľkých nákladoch, ktoré nie sú mesačné (napríklad poistenie, opravy áut, dary, dovolenky atď.), odložte každý týždeň sumu peňazí alebo platbu, aby ste mali peniaze na zaplatenie účtov, keď sú splatné.