Dušan Cinkota

To je zvučné meno skvelého dabingové herca, ale aj divadelného či filmového herca, ktoré sa dnes však na Slovenku spája viac s drogami. Narodil sa v roku 1970 v Banskej Bystrici – Spazzolino elettrico. Herectvo absolvoval na VŠMU v Bratislave a po ukončení štúdia účinkoval v Radošinskom naivnom divadle do roku 1994. Po roku 1994 sa stal členom činohry Slovenského národné divadla. Vďaka svojmu tanečnému talentu sa dokonca objavoval v muzikáloch na Novej scéne v Bratislave. Zahral si rovnako v komediálnych, ako aj v dramatických žánroch.

Titulky novín však začal zaplavovať najmä kvôli svojej drogovej afére. V roku 2001 bol odsúdený na dva roky nepodmienečne za prechovávanie drog. Zo svojho trestu si odsedel 13 mesiacov a za dobré správanie bol prepustený. Toho času sa všetci jeho blízky, jeho okolie ako aj fanúšikovia domnievali, že je všetko na dobrej ceste. Dlhodobo tak aj pôsobil. Na konte mal niekoľko divadelných aj filmových či seriálových počinov. V roku 2007 sa však stalo, čo nik nečakal a Dušan Cinkota bol opätovne zatknutý pre drogovú trestnú činnosť. Herca chytili v rámci policajnej akcie v Dúbravke na Saratovskej ulici pred budovou Bratislavskej polície. Našli u neho šesť zatavených striekačiek, z ktorých by bolo možno vyrobiť 100 dávok. Herec sa obhajoval tým, že pracoval ako policajný informátor a drogy kúpil aby pomohol polícii vyšetrovať dílerov. Jeho tvrdenie sa však nepreukázalo. Na základe toho, že bol pre rovnaký trestný čin už raz zatknutý, hrozil mu vyšší trest, a to 10 až 15 rokov.

V marci 2012 bol odsúdený na 8 rokov odňatia slobody. Voči tomuto rozsudku sa odvolal, odvolanie však bolo súdom zamietnuté a rozsudok bol súdom uznaný za zákonný. Dušan Cinkota si do dnes odpykáva trest. Po odsúdení Dušana Cinkota vznikla dokonca petícia na jeho oslobodenie, ku ktorej podnietil Andy Hric, ktorý je mu okrem manželky druhou najväčšou oporou z vonkajšieho sveta. Petícia však nebola úspešná. Počas výkonu trestu sa niekoľko krát sťahoval z Justičného paláca do väzenia v Ružomberku. Z Ružomberka preložili Dušana Cinkotu za dobré správanie do Banskej Bystrice. Minulý rok herca však pre zrušenie najnižšieho stupňa stráženia z banskobystrickej väznice preložili do Nitry. V Nitre pracuje ako kníhviazač. Za dobré správanie dostal aj minulý rok na Vianoce priepustku na štyri dni, ktoré prežil v súkromí so svojou manželkou Katkou. Lásku, oddanosť a vernosť, ktorú k sebe Dušan a Katka prechovávajú je obdivuhodná. Ako jeho manželka stojí stále pri ňom, čaká ho, obdivuje ho a vždy sa o ňom pekne vyjadruje. On jej samozrejme nezostáva nič dlžný.

Ako herec však nezaspal na vavrínoch ani vo väzení a objavuje sa vo video vsuvkách v predstavení Extasy Show v divadle Aréna. Zostáva však len naďalej dúfať, že tentoraz má našliapnuté na lepšiu cestu. Okolie mu je jednoznačne naklonené a nápomocné. Čo sa o iných trestancoch nie celkom dá povedať. Je však otázne, či len okolie bude stačiť pre jeho dlhotrvajúcu abstinujúcu cestu. Herecké kvality Dušanovi Cinkotovi nemožno upierať, snáď ani tie osobnostné, keďže jeho priatelia stoja stále pri ňom a je ich určite dosť. O tom jednoznačne vypovedá aj možnosť návratu do divadla, či petícia. Držíme mu palce!